تیوسولفات پتاسیم – کود مایع پتاسیم و گوگرد مناسب کشت پنبه

چکیده
KTS یک کود مایع حاوی 25 درصد پتاسیم و 17 درصد گوگرد است. این محصول اوایل دهه نود میلادی به وجود آمد و در حال حاضر ایالات متحده تولید میگردد و در مناطقی از آمریکای شمالی و جنوبی ، استرالیا و خاورمیانه که پنبه کشت میشود توزیع میگردد. KTS در کود های استارتر به عنوان منبعی از پتاسیم و گوگرد باشد و در آبیاری مورد استفاده قرار گیرد. این محصول به دلیل افزایش رشد و توسعه غوزه از طرف بسیاری از کشاورزان و تولیدکنندگان پنبه مورد استقبال قرار گرفته است .
مقدمه
ایده تولید تیوسولفات پتاسیم برای اولین بار توسط برنارد کرلی یکی از چهار برادری که در اواخر دهه چهل موسسه کرلی کمیکال را راه اندازی کردند، مطرح گردید. اما بعد از مدت کمی این ایده با مخالفت های روبرو شد زیرا تولید نیتروژن-گوگرد مایع برای کشاورزی صرفه اقتصادی بیشتری تا پتاسیم – گوگرد مایع داست. در دهه پنجاه میلادی موسسه کرلی اقدام به تولید محصولات نیتروژن- گوگرد مایع از قبیل پلی سولفید آمونیوم، هیدروکسید آمونیوم و تیوسولفات آمونیوم کرد که منبع بسیار گسترده ای از کودهای نیتروژن- گوگرد مایع مورد استفاده در صنعت کشاورزی بود.
توسعه و پیشرفت
در اوایل دهه هفتاد یکی از کارخانه های کوچک کرلی در آریزونا اقدام به تولید حجم اندکی از تیوسولفات پتاسیم کرد اما دوباره پس از برآورد هزینه های تولید و میزان علاقمندی مصرف کنندگان مدیریت کرلی تصمیم گرفت تولید آن را متوقف کند. با این وجود در دهه هشتاد با افزایش علاقه به کودهای مایع دوباره ایده تولید تیوسولفات پتاسیم مطرح گردید. در این دوره کرلی آزمایشگاهی را در آریزونا تاسیس کرده بود. در سال 1988 شرکت بین المللی هیکسون موسسه کرلی را خرید و تحت عنوان موسسه هیکسون-کرلی شروع به کار کرد. این تغییر مدیریت در بخش R&D شرکت نیز تاثیر گذاشت تا جایی که شرکت در سال 1989 تولید این کود را از سر گرفت.
اوایل دهه نود میلادی تیوسولفات در ازمایشگاه مطابق با واکنش های میان پتاسیم و دی اکسید گوگرد مورد سنتز قرارگرفت و سولفیت پتاسیم به وجود آمد سپس با گوگرد عنصری واکنش نشان داد. مقدار کمی در حدود چند گالن برای بررسی در فیلد فرستاده شد. نتیجه مثبت بود و برای تولید بیشتر درخواست داده شد. در آگوست 1990 تعداد 275 گالن در آریزونا تولید شد تا برای استفاده در فیلدهای کالیفورنیا فرستاده شوند.
تجاری سازی
در نهایت این مطالعات نشان دادند که تیوسولفات پتاسیم یک ماده زیست پذیر است و منبع مناسبی از پتاسیم و گوگرد در کشاورزی به حساب می آید و تولید انبوه آن در شرکت هیکسون – کرلی آغاز گشت. این محصول سپس توسط Tessenderlo Kerley تولید و به بازار عرضه شد و با نام تجاری KTS به فروش رسید.. ویژگی های محصول تولید شده پس از بهبود کیفیت و پایداری در جدول 1 نشان داده شده است.
کاربرد زراعی
تیوسولفات پتاسیم(KTS)، به عنوان منبع پتاسیم و گوگرد به روش های مختلف استفاده می شود. در تحقیقی توسط مولینز در سال 1998 این محصول پیش از کاشت پنبه به عنوان منبع گوگرد در خاک شنی استفاده و ارزیابی شده است. در این ارزیابی بازده پنبه با افزودن 20 پوند در هکتار گوگرد افزایش یافت. افزودن تیوسولفات پتاسیم به کود پایه نیتروژن-فسفروس مایع مانند آمونیوم پلی فسفات برای بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله پنبه استفاده شد.
درجات کودی استارتر N-P2O5-K2O-S شامل 8-27-5-3 ،7-25-6-4، 6-21-10-7 و 5-17-13-9 زمانی میسر است که تیوسولفات آمونیوم با آمونیوم پلی فسفات ترکیب شود.

تیوسولفات پتاسیم با روش کوددهی ردیفی در مرحله تشکیل غوزه پنبه (Square growth stage) ارزیابی شده است. در این ارزیابی 60 lbs/acre از K2O تیوسولفات پتاسیم عملکرد تار(Lint) پنبه بالاتر و ظرافت و بلوغ الیاف (micronaire) پایین تری نسبت به 60 lbs/acre K2O پتاسیم کلرید (KCL) با روش پخش سطحی استاندارد کوددهی داشت. جدول 2


از زمانی که KTS به عنوان مایعی شفاف برای تامین پتاسیم مورد نیاز گیاهان استفاده شد و آنالیز بالایی داشت محلول پاشی پتاسیم در سال های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرد.
گزارش شده است که عملکرد پنبه در چهار محلول پاشی با تیوسولفات پتاسیم در مقایسه با روش های سنتی پخش کود قبل از کاشت محصول افزایش یافته است. در این مطالعه 18 پوند پتاسیم در چهار برنامه کودی به گیاه اعمال گشت. در صورتی که در روش های سنتی و قبل از کاشت محصول 120 پوند پتاسیم در هکتار مصرف شد.
برای افزایش عملکرد پنبه محلول پاشی KTS به همراه اوره تریازون مبتنی بر نیتروژن مایع می تواند مفید باشد. اوره تریازون کود نیتروژن مایعی است که توسط شرکت Triazone ساخته شد. این فناوری اکنون متعلق به Tessenderlo Kerley است.
محصولات اوره تریازون برای محلول پاشی ایمن تر هستند از محصولاتی که حاوی تمام منابع اوره، آمونیوم و یا نیترات هستند.
یکی از محصولات اوره تریازون بر مبنای نیتروژن TRISERT-CB(26-0-0-CB) است. آزمایشی در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است. در این ازمایش این محصول به همراه تیوسولفات پتاسیم برای محلول پاشی پنبه استفاده شده است. این آزمایشات میدانی برای ارزیابی روش های کود دهی یک بار در فصل یا چند بار در فصل و مراحل رشد در دوره 5ساله طراحی شدند. نتایج نشان می دهد که ترکیبی از 6 لیتر در هکتار تیوسولفات پتاسیم با 2لیتر در هکتار TRISERT-CB در مرحله رشد اولیه شکوفه می تواند عملکرد پنبه را افزایش دهد. جدول 3


محلول پاشی یک گالن در هکتار تیوسولفات پتاسیم به همراه یک کویت در هکتار TRISERT-CB باعث افزایش عملکرد پنبه شد. در این مطالعه در 4 مرحله رشد غوزه کوددهی اعمال شد و عملکرد 15/7% افزایش یافت.


خلاصه
تیوسولفات پتاسیم به عنوان منبعی از پتاسیم و گوگرد برای تولید پنبه استفاده می شود. این محصول حاوی 25درصد پتاسیم و 17 درصد گوگرد است. این محصول را می توان به تنهایی یا به همراه سایر کودهای مایع مانند آمونیوم پلی فسفات یا اوره آمونیوم نیترات استفاده کرد.
این محصول همراه آب آبیاری نیز برای پنبه قابل استفاده است. تیوسولفات پتاسیم همچنین می تواند به تنهایی یا به همراه اوره تریازون محلول های نیتروژنی محلول پاشی شود. استفاده از این منبع پتاسیم و گوگرد به سرعت در حال گسترش است. مناطق کشت پنبه در آمریکای شمالی و جنوبی، استرالیا و خاورمیانه باید شاهد افزایش محصول به وسیله استفاده از تیوسولفات پتاسیم باشند.